Aby sme všetci zostali v bezpečí, posielame len kuriérom od 4,49 €.

Päť dôvodov, prečo vyskúšať merino pre bábätká

Ako rodičia chceme pre naše deti len to najlepšie – a merino vlna patrí k tomu najlepšiemu, do čoho môžme naše deti obliecť. Je luxusne jemná a hladká, odolná, nenáročná na údržbu a udržiava našich najmenších v teple, keď je vonku zima a naopak, v horúčave ich pekne chladí. Dokonca pomáha bábätkám aj lepšie spať – a lepší spánok je niečo, čo potrebuje každý rodič malého bábätka!

Prečo je merino také výnimočné

Odroda oviec merino, pôvodom z pohoria Atlas v severnej Afrike, patrí k najstarším na svete. Zároveň je aj jedna z najodolnejších. Veľmi sa líši od oviec, ktoré poznáme z našich pastvín. Merino ovce dnes žijú najmä v horách na Novom Zélande a v Austrálii. Bežné ovce by tam neprežili – v lete sa tam teploty šplhajú k 35°C, v zime -20°C. Merino ovce sú však práve vďaka svojej vlne veľmi odolné. V lete ich tenký ľahký super-priedušný kožuch chráni pred horúčavami, v zime im na túto základnú vrstvu narastie ďalšia vrstva vlny, aby ich kožuch ochránil pred mrazmi. To je dôvod, prečo je merino vlna najcennejšia na svete, známa jej kvalitou, čistotou a jemnosťou.

Vďaka týmto vlastnostiam je merino vlna veľmi príjemná na nosenie a špeciálne vhodná pre bábätká.

1. Dýcha a reguluje vlhkosť

Merino vlna zachytáva teplý vzduch medzi jej jemnými vláknami (asi 1/10ina hrúbky ľudského vlasu). Vytvára tak okolo tela mikroklímu a hreje (vzduch je super izolátor). K tomu má merino vlákno  ochrannú vrstvu lanolínu, ktorá prirodzene odpudzuje vodu a odvádza vlhkosť od tela.

Keď teda napríklad vyberiete spotené bábätko v horúci letný deň von z nosiča,  merino mu pomôže zostať v suchu a pomaly ho ochladí bez pocitu mokrého chladu. Práve preto merino nosia ho ako základnú vrstvu športovci a outdooroví nadšenci (lyžiari, cyklisti alebo turisti).

2. Reguluje teplotu

Malé bábätká ešte nemajú dobre vyvinutú termoreguláciu, pretože povrch ich tela je v porovnaní s ich hmotnosťou približne trikát väčší  v porovnaní oproti nám dospelým. Preto strácajú teplo štyrikrát rýchlejšie než my.

Keď je bábätkám zima, musia vygenerovať extra energiu na zahriatie. V merine, ktoré ich udržiava v optimálnej teplote a chráni ich pred teplotnými extrémami sa viac uvoľnia, dlhšie spia a majú tak priestor na vytvorenie si zásob. To je dôležité najmä pre bábätká, ktoré sú choré, predčasne narodené alebo majú nízku pôrodnú hmotnosť.

3. Zlepšuje kožné alergie

Každé merino vlákno má hodvábnu vonkajšiu vrstvu, ktorá vytvára veľmi jemnú a mäkkú textúru. Preto sú bodyčka od Merino Kids zo superjemného 100% merina také jemné a príjemné na dotyk bez pocitu škriabania.

Tým, že merino vytvára prirodzenú mikro-klímu okolo tela vášho bábätka, je prirodzene hypoalergénne a môžu ho nosiť bábätká s ekzémom, kožnými alergiami či citlivou pokožkou.

4. Zlepšuje spánok

Lekárske štúdie potvrdili, že merino zlepšuje spánok bábätiek a detí. V 1979 v Cambridgi zistili, že bábätká, ktoré spia v merino pyžamkách, lepšie spia, menej plačú, lepšie papajú a priberajú.

Tá istá štúdia skúmajúca vplyv merina na predčasne narodené bábätká a bábätká s nízkou pôrodnou hmotnosťou zistila, že tieto bábätká vďaka merinu pribrali 10g denne viac oproti bábätkám, ktoré nespali na merino vlne.

5. Pohodlné a ľahké na údržbu

Merino Kids bodyčka sú vyrobené z merina s gramážou 200 g/m2 – to ho robí mäkkým, ľahkým a pohodlným materiálom na nosenie. Je prirodzene elastické, takže sa nevyťahá a príjemne obopína pokožku zakaždým, keď ho bábätku oblečiete.  Odoláva zápachu, takže ho naozaj nemusíte často prať.

Tak ktoré body si vyberiete?