Aby sme všetci zostali v bezpečí, posielame len kuriérom od 4,49 €.

Ako obliecť bábätko v zime?

Čaká Vás prvá zima s bábätkom a nie ste si istá, ako ho správne obliecť? Aby bolo chránené pred zimou ale zároveň mu nebolo teplo? Nech sa páči, tu sú moje skúsenosti, ktoré som sa naučila o zimnom obliekaní s mojimi deťmi.

Vrstvenie

Ako obliecť bábätko v zime? | KomffiZákladné pravidlo pri obliekaní do chladného počasia je vrstviť – nielen dospelých, ale aj deti. Znamená to, že namiesto dvoch hrubých vrstiev je ideálne obliecť tri až štyri tenšie, priedušné a zabezpečiť tak bábätko pred chladom.

Prečo je to také dôležité?

Keď si oblečieme viacero vrstiev, hoci aj tenších, na prvý pocit sa nám to môže zdať málo. Medzi jednotlivými vrstvami je však vždy vrstva vzduchu, ktorá výborne izoluje, takže ak sa čo i len trošku rozhýbeme  a vytvoríme si trochu vlastného tepla okolo pokožky, toto teplo tam zostane a neujde von.

Možno sa vám už niekedy stalo, že ste si obliekli dve hrubšie vrstvy namiesto troch – povedzme tenký svetrík a hrubú bundu. Počas obeda sa však  náhle oteplilo a bolo to také medzi – na bundu teplo, na svetrík zas zima. A tak ste sa museli rozhodnúť – buď sa potiť v bunde alebo prechladnúť v svetríku :)

Tomuto chceme pri bábätkách samozrejme predísť a preto je ideálne obliecť ich do troch až štyroch vrstiev. Poďme teda na to:

1. Spodná vrstva

... ideálne taká, ktorá hreje a odvádza pot od tela. Preto sa najviac odporúča merino – hreje, keď je zima, chladí, keď je teplo. Zároveň rýchlo odvádza pot od tela, takže aj spotené bábätko (napríklad po prevoze vo vajíčku v aute)  nezostane v studenom spotenom bodyčku. Toto merino body bez rukávov je ideálna spodná vrstva počas celého roka, na jeseň a v zime ako tielko, v lete ako tričko. A rastúce oblečenie milujem, lebo mi dovolí kúpiť drahší a kvalitnejší kúsok, ktorý dlho vydrží a v konečnom dôsledku šetrí peniaze a planétu.

2. Tričko s dlhým rukávom a pančuchy/legíny

... podľa toho, či obliekate do teplej (mokrej, bez snehu) alebo studenej zimy (mrazivá zima so snehom), môžte pridať na tielko ešte tričko. Presne tak, ako obliekate aj seba.

3. Stredná vrstva

... mikina, alebo pri bábätkách, flísový overal. Táto vrstva slúži primárne na zahriatie. Ak je však z flísu alebo iného rýchloschnúceho materiálu, tak zároveň výborne odvádza vlhkosť zo spodnej vrstvy a posúva ju do vrchnej vrstvy. Čo je super najmä pri väčších bábätkách, ktoré sa už veľa v kočíku hýbu, alebo pri nosených bábätkách, ktorým môže byť v nosiči niekedy až príliš teplo.

4. Overal

... podľa mňa stačí na naše zimy aj stredne hrubý overal, kľudne aj obyčajný, bez nejakých super vlastností. Podľa mojich skúseností bábätká tak či tak väčšinu času trávia v kočíku, kde sú ešte zababušené vo fusaku, alebo v nosiči, do ktorého je stredne hrubý overal praktickejší – príliš hrubý overal, napríklad páperový, by sa do nosiča zmestil len ťažko. A bábätko pri nosení tak či tak zohrievate z vnútornej strany vy, takže zima mu nebude. Zároveň bábätká nemajú šancu využiť akékoľvek iné vlastnosti super odolných materiálov – vodný stĺpec alebo oteruvzdornosť ani teflónový poter proti špine – toto všetko sú super vlastnosti, ktoré sa zídu pri aktívnych batoľatách, ktoré už začínajú chodiť a ich najväčšia zábava je sadnúť si do najväčšej mláky, ktorú na ulici zbadajú :)

5. Čiapka

... ak má bábätko overal s kapucou, stačí mu na spinkanie pod kapucu aj tenšia čiapka, napríklad táto rastúca merinová. Znova sa tu využijú super vlastnosti merina, a síce že zahreje, ale v prípade, že sa bábo spotí, rýchlo odvedie vlhkosť preč. Do nosiča alebo pre prípad, že sa chce bábätko pozerať na prechádzke okolo seba a kapuca by mu zavadzala, sa zíde teplá čiapka, napríklad táto zateplená merinová.

6. Capačky

... ak nemáte overal s uzatvorenými nožičkami, zídu sa Vám aj mäkké a teplučké capačky, ktoré využijete namiesto topánok do kočíka aj nosiča. Výborne zahrejú, neprefúknu a nepremočia sa, takže ich využijete aj pri začínajúcich chodcoch, ktorí sa už stavajú na nohy a veľmi súrne musia preskúmať okolie kočíka :) Zároveň sa ľahko obliekajú - len sa našuchnú a hotovo!

7. Rukavice

V chladnom počasí je super mať poruke aj rukavice – hoci väčšina overalov ponúka možnosť preložiť konce rukávov na rukavičky, niekedy to môže byť málo. Bábätkám stačia len obyčajné teplé, napríklad tieto flísové, väčšie batoľatá využijú už aj tieto zimné nepremokavé – aby ich ručičky zostali v teple, keď budú objavovať sneh! :)

Dúfam, že Vám tento návod pomohol a keď udrie zima, budete vedieť, ako vaše bábätko správne obliecť. Užite si vašu prvú zimu s bábätkom :)